مدل دیجیتال سه بعدی ارتودنسی 2021-05-03T10:20:42+04:30

هزینه این سرویس

به دلیل افزایش سفارشات ارتودنسی نامرئی B-Align و با هدف پیشگیری از کاهش کیفیت این سرویس، ارائه سرویس مدل های دیجیتال سه بعدی ارتودنسی تا اطلاع ثانوی، متوقف شده است.

 

مدل دیجیتال سه بعدی ارتودنسی چیست؟

مدل یا کست دیجیتال ارتودنسی در واقع همان کستها یا مدل های گچی ارتودنسی هستند اما بصورت دیجیتال و سه بعدی و بااینکه از لحاظ کاربرد دقیقا مانند کستهای گچی هستند ولی در مقایسه با کستهای گچی دارای محاسن متعددی هستند که باعث شده است به جایگزین عمده ای برای کستهای گچی در بیشتر مطب های دندانپزشکی در کشورهای توسعه یافته تبدیل شوند. در واقع آنچه دندانپزشک در مانیتور کامپیوتر خود تحت عنوان مدل دیجیتال ارتودنسی می بیند کاملا حالت سه بعدی داشته و دندانپزشک این امکان را دارد تا آنرا همچون زمانی که کست گچی را در دست میگیرد در جهات مختلف بچرخاند، حرکت دهد، اندازه گیری های دقیق تا حداقل چهار رقم اعشار انجام دهد و اعمال متعدد، مفید و کاربردی دیگری انجام دهد که کار آنالیز و از آن مهمتر نگهداری رکورد بیمارانش را به مراتب او برای آسانتر و سریعتر می کند.

مدل های دیجیتال سه بعدی ارتودنسی چه مزایایی دارند؟

1- رها شدن از کستهای گچی که فضای زیادی را اشغال می نمایند: وقتی دندانپزشک به جای کستهای گچی می تواند فایلهای دیجیتال سه بعدی آنها را برای سالیان طولانی نگهداری کند دیگر نیازی ندارد که بخش زیادی از فضای ارزشمند مطب یا انبار مطب خود را به کستهای گچی اختصاص دهد . به عنوان مثال فضای زیادی که برای نگهداری مدل های گچی یکصدهزار بیمار در مطب شما اشغال می گردد با استفاده از این تکنولوژی می تواند به مصرف بهتری که برای شما مفید تر یا سودآور تر باشد برسد و به جای آن، تمام آن کستهای گچی بصورت دیجیتال در یک هارد دیسک اکسترنال یک ترابایتی قرار می گیرد که به نسبت، هزینه بسیار ناچیزی دارد و فضائی در حد یک پاسپورت را اشغال می کند که به راحتی در جیب یا گوشه کشوی شما قرار می گیرد.

2- نگهداری ایمن از رکوردهای دندانی بیماران : وقتی شما، رکورد دندانی بیماران خود را بصورت کستهای گچی نگهداری می کنید احتمال آسیب دیدن، گم شدن، رنگ پریدگی و یا لب پریدگی آنها بسیار بالاست حال آنکه مدل های دیجیتال همان کستهای گچی، برای سالیان متمادی همچون روز اول است.لازم به ذکر است با وجود تکنولوژی پرینت سه بعدی که امرزوه با سرعت بالایی رو به پیشرفت است این امکان وجود دارد که در صورت لزوم و صلاحدید کلینیسین، مدل های دیجیتال سه بعدی یک یا چند بیمار یا تمام بیماران، تبدیل به کست فیزیکی گچی یا هر ماده دیگری شود.

3- دسترسی سریع و آسان: با استفاده از این فناوری، مدل های دندانی بیماران، همواره و بصورت آنی، در دسترس دندانپزشک خواهد بود. در کلینیک و در حضور بیمار، دیگر نیازی نیست که وقت دندانپزشک، بیمارش و دستیارانش تلف شود تا مدل گچی بیمار از انبار یا محل نگهداری کستهای گچی پیدا شود و برای دندانپزشک آورده شود بلکه با دو سه کلیک ساده،  مدل دیجیتال بیمار در معرض دید دکتر و یا بیمار او می باشد.

4- آنالیز سریع و دقیق فضا و همچنین بررسی دقیق اکلوژن و روابط دندانی: توضیحات بیشتر در ادامه همین صفحه …..

5- مشاوره آسان و سریع با همکاران در مورد یک کیس خاص: اگر نیاز است که در مورد یک یا چند بیمار با همکاران خود که هر کدام در یک گوشه این کره خاکی هستند مشورت داشته باشید می توانید با استفاده از Skype  ، Team viewer  و یا دیگر امکانات اینترنت،  در جلسه ای مشترک، مدل دیجیتال آن بیمار خاص یا تمامی بیماران خود را به بحث و تبادل نظر گذارده، آنالیز کنید، اندازه گیری های بسیار دقیق انجام دهید و از دیگر امکانات این فناوری استفاده کنید.

آیا در مواقع لزوم، امکان بازیابی کستهای گچی از کست دیجیتال سه بعدی وجود دارد؟ صد در صد .

تمام کستهای دیجیتال سه بعدی شما در هر زمان که لازم بدانید قابلیت این را دارند که سریعا به کست گچی تبدیل شوند و این موضوع از طریق پرینت سه بعدی کستهای دیجیتال سه بعدی، توسط پرینتر سه بعدی D.L.P  و یا پرینتر سه بعدی S.L.A با دقت بسیار بالا، امکان پذیر می باشد. بنابراین، شما می توانید با خیالی آسوده، تمام رکوردهای دندانی بیماران خود را بصورت دیجیتال سه بعدی نگهداری نمایید و در مواقع لزوم، از لابراتوار بخواهید تا کست گچی آنها را بصورت تریم شده و بسیار تمیز تحویلتان دهد.

جهت دانلود رایگان نرم افزار قدرتمند Dental(Ortho) Studio ، لطفا روی دکمه زیر کلیک یا تب نمائید و سپس در قسمت Free Viewer فایل 84 مگابایتی را انتخاب کنید:

دانلود رایگان نرم افزار Dental (ortho) Studio

آنچه شما می توانید با کستهای دیجیتال سه بعدی انجام دهید:

ذخیره تصویر مدل های دندانی از نماهای مختلف

با این ابزار می توانید همزمان، تصویر هر یک از کستهای بالا و پایین را به تنهایی و همچنین با یکدیگر در حالتی که دندانها در اکلوژن قرار دارند، داشته، آن را در پرونده دیجیتالی بیمار نگهداری کنید یا اینکه پرینت کاغذی از آن تهیه کرده و در پرونده فیزیکی بیمار نگه دارید. همچنین می توانید تصویر مورد نظر را در صورت لزوم، از همان بخش، به همکارانتان یا هر شخص دیگر ایمیل نمایید.

اندازه گیری طول قوس دندانی

با این ابزار می توانید به دقت و سرعت، طول قوس دندانی را با قرار دادن حداقل سه نقطه روی آن، مشخص نمایید و برای دقیقتر شدن اندازه گیری می توانید نقاط بیشتری را به سه نقطه اول اضافه کنید.

اندازه گیری عرض قوس دندانی و دندانها

از این طریق، می توانید عرض مزیودیستال هر یک از دندانها را به دقت و سرعت، اندازه گرفته و همچنین عرض قوس دندانی، می تواند به آسانی، در نواحی مختلف همچون ناحیه کاسپیدها و مولرها یا هر ناحیه ای که شما بخواهید اندازه گیری شود. بطور کلی، در این بخش می توانید با مشخص نمودن دو نقطه در هر ناحیه ای، فاصله بین آن دو نقطه را بدست آورید.

سکشن گیری

در این بخش قادر خواهید بود با حرکت دادن صفحه ای در محورهای ورتیکال، ساجیتال و لترال به بررسی اکلوژن بپردازید. همچنین می توانید با حرکت دادن صفحه مورد نظر در محور لترال، به راحتی و به دقت over jet و over bite بیمار را اندازه گیری کنید. کاری که انجام دقیق آن با کستهای گچی، غیر ممکن یا دست کم خیلی مشکل است.

آنالیز بولتون

انجام آنالیز بولتون، از دیگر توانایی های نرم افزار قدرتمند ORTHO STUDIO می باشد که شما را قادر می سازد با اندازه گیری سریع عرض مزیو دیستالی تک تک دندانها، آنالیز بولتون را انجام دهید.

Change Articulation

با این ابزار می توان هر یک از فکهای بالا یا پایین ( کستهای بالا یا پایین ) بیمار را در هر کدام از سه صفحه فضایی XY ، XZ و YZ به میزان مورد نظر، حرکت داده و در واقع، حرکات فکی بیمار را قبل از شروع درمان، شبیه سازی کرده و نتیجه کار، قبل از آغاز درمان، دیده شود و بررسی شود که بیماری که به عنوان مثال maxillary deficiency دارد پس از جلو آوردن قوس دندانی بالا، رابطه فک بالا و پایین آن و همچنین نقاط تماس اکلوزالی بالا و پایین چه تغییری می کنند.

بررسی نقاط تماس اکلوزالی

نقاط تماس اکلوزالی بیمار، در این نرم افزار با رنگ قرمز و به وضوح، مشخص شده و همچنین، در نقاطی که بین کاسبهای دندانهای بالا و پایین، فاصله ای وجود دارد، میزان این فاصله، به میلیمتر به شما نشان داده می شود و شما می توانید برای اهداف درمانی خود، آنها را مورد بررسی قرار دهید.

نکته مهم در اینجا، این است که شما می توانید نقاط تماس اکلوزالی بیمار ( به فرض یک بیمار کلاس دو، که کمبود رشد مندیبول دارد) را قبل از شروع درمان ، چک کرده و از آن توسط خود نرم افزار، عکس بگیرید و در پرونده الکترونیکی یا فیزیکی بیمار، ذخیره کنید، و سپس با حرکت دادن فک پایین بیمار در نرم افزار (به میزان مشخص شده در طرح درمان خودتان)، به حالتی نرمال رسیده و در این حالت نیز، عکس دیگری، توسط خود نرم افزار گرفته و با مقایسه دو عکس گرفته شده، نقاط تماس اکلوزالی را قبل و پس از درمان با هم چک نمایید. بدین ترتیب، شما با این ابزار، از حرکت فک پایین بیمار، شبیه سازی دیجیتال سه بعدی، انجام داده اید که در آن، قبل از شروع به درمان بیمارتان، می توانید نتیجه اصلاح فکی را که انجام داده اید در نقاط تماس اکلوزالی ببینید.

نحوه دریافت سرویس

قدم اول: دریافت نرم افزار از لابراتوار : برای مشاهده مدل های سه بعدی دیجیتال خود، شما نیاز دارید نرم افزار Dental Studio Viewer را که برای شما رایگانن میباشد از لابراتوار دریافت نمائید.

 
قدم دوم : نصب ، دریافت لایسنس رایگان و اجرای نرم افزار : نصب ، دریافت لایسنس و اجرای نرم افزار، فرایند بسیار ساده ای می باشد که توسط خود شما به راحتی و طی مدت بسیار کوتاهی انجام می گیرد و یا می توانید طي تماس با لابراتوار درخواست انجام این مراحل را توسط لابراتوار، اعلام نمائید.
 
 قدم سوم : فرستادن قالب آلژیناتی یا مدل گچی به لابراتوار و دریافت مدل دیجیتال سه بعدی در عرض مدتی کوتاه .

جهت ارتباط با لابراتوار بهمن می توانید از راههای زیر استفاده نمائید:

شماره های تلفن:  02122514803 – 02122514821
شماره تلگرام لابراتوار : 09011059980
آدرس ایمیل : bahmanlab@gmail.com